EN UA
@

Чого очікувати в сфері розвитку кваліфікацій у 2018 році?

08 лютого 2018
Чого очікувати в сфері розвитку кваліфікацій у 2018 році?

Родіон Колишко, директор Інституту професійних кваліфікацій

З початком нового сезону  має активізуватися нормотворча робота у сфері розвитку системи кваліфікацій. Чого варто очікувати у 2018 році?

Безперечно, лідером умовного хіт-параду очікувань є утворення Національного Агентства Кваліфікацій (НАК), утворення якого передбачено ст. 38 Закону. Певний поспіх окремих посадових осіб, пов'язаний з тим, що НАК мав би запрацювати з 1 січня 2018 року, на щастя, не виправдався, і професійна громадськість перебуває в очікуванні більш якісного проекту його статуту і порядку формування складу Агентства.

З боку Верховної Ради України безперечно слід очікувати розроблення і, бажано, прийняття наріжного закону для належного функціонування системи кваліфікацій – Закону про Національну систему кваліфікацій, що прямо передбачено ст. 37 Закону України «Про освіту». Крім того, що законом має бути врегульоване саме поняття Національної системи кваліфікацій, не менш важливим є визначення і закріплення її основних елементів: професійний стандарт, кваліфікація (освітня і професійна), оцінювання кваліфікацій, їх реєстр та використання на ринку праці. Сьогоднішні спроби врегулювати окремі елементи цієї системи (розроблення професійних стандартів, регулювання системи визнання результатів неформального навчання за робітничими процесіями) є, безперечно, гарними спробами, але не в повній мірі системними.

Скоріше за все, з подальшим визначенням кваліфікацій  і врегулюванням сфер їх використання,  має змінитися кількість рівнів Національної рамки кваліфікацій і їх зміст. Зокрема, на нашу думку, мають бути виключені сьогоднішні ті рівні, які де-факто не матимуть можливості бути присудженими, визнаними чи підтвердженими закладами освіти чи кваліфікаційними центрами.

До речі, кваліфікаційні центри мають стати одним з наріжних каменів майбутньої системи кваліфікацій, оскільки без належного оцінювання і визнання кваліфікацій не можливо буде сформувати Національну систему кваліфікацій. Про їх статус, порядок визначення та специфіку діяльності ми поговоримо в наступних наших матеріалах.